// TOYMAN

TARİHÇE

Türkiye'nin İlk Tarımsal İlaçlama Makinesi Yedek Parçası İmalatçısı
Hasan TOYMAN tarafından 1979’da İzmir’in Kemeraltı semtinde Coşkun Ticaret adı altında temelleri atılan Toyman Plastik, bugün tarımsal ilaçlama makineleri yedek parçaları imalatı yapan ulusal ve uluslararası pazarlara yönelik olarak çalışan bir sanayi kuruluşudur.
Bir adet el pres plastik makinesi ve iki adet kalıp ile imalata başladık
İmalatına bir adet mekanik el pres plastik makinesi ve iki adet kalıp ile başlamıştır. 80’li yıllarda tarım sektöründe artan makineleşme ile üretimini arttırarak büyümüştür. 1989 yılında küçük sanayileşmenin yoğun olduğu İzmir’in Karabağlar semtine taşınmıştır.1990 yılında ilk plastik enjeksiyon makinesini almıştır. 1992 yılında da kendi bünyesindeki kalıphanesini oluşturmuştur. 1998 yılında ilk PLC kontrollü plastik enjeksiyon makinesi ile üretimine en kaliteli şekilde devam etmiştir. Firma, 2004 yılında da ilk CNC dik işleme merkezini bünyesine katmıştır. 2004 senesinde ikinci kuşak Güven TOYMAN’ ın katılımı ile şirketleşmiş olup, Toyman Plastik Sanayi Ticaret Limited Şirketi adı ile faaliyetlerine devam etmektedir. Yine aynı yıl tarımsal ilaçlama makineleri sektöründe dünya devlerinden biri olan İtalyan COMET tarımsal ilaçlama pompaları ve Alman LECHLER tarımsal ilaçlama nozulları ile distribütörlük anlaşmaları imzalanmış ve tarımsal ilaçlama makineleri üreticilerine komple çözümler üreten bir firma haline gelmiştir. 2006 senesinde dişli kutuları ve mekatronik konularında faaliyet gösteren ve dünya çapında bir firma olan İtalyan COMER INDUSTRIES grubunun tarımsal ilaçlama makineleri şanzımanlarının Türkiye’de satışı ile ilgili anlaşmaya varılmıştır.
Plastik sektöründe 45 yıllık deneyim
Toyman plastik, 2011 yılından beri İTOB Organize Sanayi Bölgesindeki 13,600 m² arazi üzerine kurulu fabrikasında yeni teknolojik makinaları ve nitelikli iş gücü ile üretime devam etmektedir. Toyman plastik, 45 yıl içerisindeki gelişmeleri ile şu an tam bir entegre sanayi kuruluşu olmuştur. Enjeksiyon sistemi ile imalat yapan birçok kuruluştan farklı olarak kalıplarını da kendi bünyesinde yapmaktadır. Şu an mevcut 2500’den fazla kalıbı bulunmaktadır. 45 yıllık plastik imalat deneyimine, talaşlı imalatı da eklemiştir. 2024 yılında toplam 85 kişilik ekibiyle üretim yapmaktadır. 44 bayan personele iş olanağı sağlayarak, kadın istihdamına destek sağlamaktadır.
Hızlı imalat, kaliteli üretim
Toyman Plastik, makine parkuruna her geçen gün yenilerini ekleyerek, dünya çapındaki tedarikçilerden temin ettiği ileri mühendislik plastikleri ile hızlı imalat ve kaliteli üretim yapabilmektedir. 5000’e yakın ürün çeşidi ile tarımsal ilaçlama makinaları üreticilerinin tüm yedek parça ihtiyaçlarını karşılamaktadır. Hedefimiz güçlü bir dünya markası yaratmaktır Toyman Plastik, 50 ’den fazla ülkeye ihracat gerçekleştiriyor. Şu an temel hedefi dünyada tarımın hem ekonomik hem de sosyal önemini göz önünde bulundurarak, tecrübelerini gelişen teknoloji ile birleştirerek, güçlü bir dünya markası yaratmaktır. Toyman Plastik, yurtiçinde ve yurtdışında plastik ve tarım ihtisas fuarlarına katılarak TOYMAN ve TOYEX markalarını dünyaya tanıtmaya devam etmektedir.
Hedefimiz güçlü bir dünya markası yaratmaktır
Toyman Plastik, 50 ’den fazla ülkeye ihracat gerçekleştiriyor. Şu an temel hedefi dünyada tarımın hem ekonomik hem de sosyal önemini göz önünde bulundurarak, tecrübelerini gelişen teknoloji ile birleştirerek, güçlü bir dünya markası yaratmaktır. Toyman Plastik, yurtiçinde ve yurtdışında plastik ve tarım ihtisas fuarlarına katılarak TOYMAN ve TOYEX markalarını dünyaya tanıtmaya devam etmektedir.

TOYMAN® Plastik, 1979 yılında Hasan TOYMAN tarafından Coşkun Ticaret ve Plastik adı altında kuruldu. Ancak, ikinci kuşağın şirkete katılmasıyla birlikte, şirket kendini yenileme kararı aldı ve Toyman Plastik olarak faaliyetlerine devam etti.

İletişim

Fotoğraf Galerisi