Akıllı tarım uygulamaları ile birlikte tarım alanında görülen teknolojik gelişmeler hız kazanıyor. Kablolu ve kablosuz ağ teknolojileri ile donatılan tarım uygulamaları sayesinde sahada kullanılan tüm makinelerin takibi kolayca yapılabilmekte ve kullanılan sensörler yardımıyla ürün kullanımı izlenerek performans kayıpları önlenebilmektedir. Takip edilebilir, öngörülebilir ve ekonomik tarımsal faaliyetler sunan teknolojilerin tamamını kapsayan akıllı tarım uygulamaları, tarımda verimliliği artırmak amaçlar.

Çiftçilere birçok avantaj sağlayan ve sıkça kullanılan akıllı tarım uygulamaları;

  • Sensörler yardımıyla hava tahmini yapılabilir ve toprağın durumu hakkında bilgi toplanabilir. Böylece en doğru sulama veya ilaçlama zamanı tespit edilir.
  • Su tasarrufu sağlayan ve gün geçtikçe gelişen akıllı sulama sistemleri ile  çiftçiler telefonundan sulama kontrolü yapabilirler.
  • Uydu teknolojileri ile tarlaya ait veriler elde edilebilir, arazi verimliliği, hasar tespiti ve öngörü oluşturulabilir. Toplanan bu veriler çiftçiye oldukça yarar sağlar.
  • İnsansız hava araçları sayesinde ekim, ilaçlama, gübreleme ve görüntüleme işlemleri kolaylıkla yapılabilir.
  • Tarladan maksimum fayda sağlamak için geliştirilen, farklı konular özelinde hazırlanmış akıllı tarım uygulamaları, ekimin nasıl olması gerektiği, toprağın anlık durumu, sulama vakitleri, kullanılacak gübre türleri, arazide bölgeler arası değişim ve uygulama farklılıkları gibi birçok konuda üreticilere bilimsel yönlendirmeler sağlar.

TOYMAN® Plastik, 1979 yılında Hasan TOYMAN tarafından Coşkun Ticaret ve Plastik adı altında kuruldu. Ancak, ikinci kuşağın şirkete katılmasıyla birlikte, şirket kendini yenileme kararı aldı ve Toyman Plastik olarak faaliyetlerine devam etti.

İletişim

Fotoğraf Galerisi